Show Posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.


Topics - Probably Rob

Pages: [1] 2
1
Host: Thrackerzod

Extender Sheller Ringer-Spinner Mayhemer!

Rob Collins vs DemonOfTomorrow vs JDG37 vs RedAce
Tortoise vs Kremvh's Tooth vs Shellington vs Error
First to or Best of Three (Host's choice)
Host's Choice of Arena



BE A MAN!

2
Tournament Archives / RNP: Hostile Circus - SBVA
« on: February 22, 2017, 05:59:14 PM »







Splash






Bracket






Videos:


3
Tournament Archives / RNP: Hostile Circus - Sign-ups
« on: February 09, 2017, 07:35:17 PM »






Notes and Rules




Cheatbot2

The following is a list of legal components:




The Arenas

The arena for Round 1, 4, and 5 will be the "Combat Arena" arena, with edited textures.


The arena for Round 2 will be the "LumaZone Arena", with edited textures.


The arena for Round 3 will be the "ClawTop Arena", with edited textures.




Match Rules





Sign-ups (Closed):

1. Thyrus
2. TGM
3. DemonOfTomorrow
4. JDG37
5. Enigma
6. Jakewilliamson
7. Mr. AS
8. Guldenflame
9. Baconus_Yum
10. F1Krazy
11. Jamied666
12. Botomatic1000
13. Thrackerzod
14. 090901
15. RedAce
16. Mazakari

Overtime 17. Tashic
Overtime 18. Ty4er
Overtime 19. Avalanche
Overtime 20. NeonCalypso
Overtime 21. Virus Bomb
Overtime 22. S.H.I.E.L.D

This means your robot is officially accepted.
This means your robot is declined.
This means you're disqualified.
This means you've applied.

If your name is this colour, you won't be given a reserve, and someone who hasn't signed up yet, has the right to take your spot.

4
Active Tournaments / Robot MPire: Series 4
« on: February 03, 2017, 10:03:32 PM »







The fourth instalment of the MPire brings bigger, better, braver machines to the arena. See the return of old favourites including some new faces, as they attempt to dethrone the reigning champion, Nightmare. Robot MPire mainstay Killdozer returns to push the opposition over the edge in the sumo event, whilst more robots aim to be the king when they tackle up towards the hill. With weaponry getting more and more powerful throughout the years, so have the machines themselves, and what better way than to put them all together in the single elimination tournament, attempting to earn the shiny trophy and be officially declared the Robot MPire champion. This Robot MPire is promising to be the most deadliest series yet.





Robots Participating

128 Entries:








Special thanks to the following people for their participation:

090901
Avalanche
Badnik96
Bobyasianboy
Botomatic1000
Craaig
DemonOfTomorrow
Dragonsteincole
F1Krazy
FaceBagman
Guldenflame
Helloface
-iKa-
Kossokei
Kurt/Philippa
MassimoV
Mazakari/Merrick
Paranoia
Pressure
RedAce
Sylandro
Tashic
Tea Boy
Thrackerzod
Thyrus
TommyProductionsInc
Tweedy
Ty4er
Xanosz
Yugitom

5
! Anticipated Cancer Robot Arena 2 Tinyweight IRL Challenge !


Rob Collins vs DemonOfTomorrow vs Botomatic1000

Snuggles vs Maraxus vs Timbah Wulf

Host: Badger


Combat arena, first to 3 wins



ohdeargodwhathavewedone

6
Tournament Archives / Rock 'em Sock 'em Bocx 'em
« on: January 08, 2017, 09:41:56 AM »




The bizarre fighting robots are ready to battle with exciting boxing features only found in this display tournament.



Information




Roster


Tinyweight (Below 175kg):



Lightweight (175.1 to 250kg):



Middleweight (250.1 to 400kg):



Cruiserweight (400.1 to 600kg):



Heavyweight (600.1 to 800kg):



Super Heavyweight (800.1 to 1200kg):



Ultra Heavyweight (Above 1200kg):




Can your boxer reign in the ranks? Or will your boxer suffer the worst fate of KNOCKOUT!

Bring in your boxer, and let's get ready to rumble - apparently.

7
Challenge Board / Rob Collins vs DemonOfTomorrow (DemonOfTomorrow Wins)
« on: January 03, 2017, 01:19:12 PM »
Rob Collins challenging DemonOfTomorrow
Host: Badger

Eight vs Necrosis
Best of Three
Host's Choice of Arena

8
Tournament Archives / RNP: Sword of Glory - SBV - Awards
« on: November 23, 2016, 08:15:01 PM »






Splashes







Brackets







Videos


Lightweight





Middleweight





Heavyweight





Lightweight: Stage 2







Middleweight: Stage 2








Heavyweight: Stage 2








The Final





Exhibitions and Grudges





Rumble Finales




9
Creativity Showcase / Rob Did Art
« on: September 28, 2016, 06:00:46 PM »
Posting some art I gone and done just in case it gets deleted on Facebook, or something




That Tiger fellow






A teaser image for a future short story of mine






My drawn family

Bald Rob & Rob & Roc


Rom & Rov & Dob

10
Rob Collins vs Dragonsteincole vs Botomatic1000 vs Tashic
Host: RedAce

DSL 2.2
One Middleweight
IRL

Combat Arena
3min matches
First to two wins
Hazards off

No cheatbot2, and no external glitches (notepad related)

RA2CF removal of 7 component limit allowed


Robot Sending (to RedAce) Deadline: One week from when this thread goes live.

If someone doesn't send a robot before the deadline, it'll be a single match, or three-way, depending on how many haven't sent a robot.

11
Tournament Archives / RNP: Sword of Glory - Signups Closed
« on: September 01, 2016, 10:27:48 PM »






A cancelled 2013 tournament has risen from the ashes. Not even rust can keep this Sword of Glory from decaying.



Notes:




The Arena:

The arena will be the "Official Robot Arena 2 Tournament" arena, with edited textures.




Rules:




Cheatbot2:




Component Freedom (CF) 2-limit Elaboration




Match Rules




My Entries:




Signups are officially, OVER:

The official SBV!



Participants: 168


Lightweight (7 in each group)

1. Rob Collins - Keylock and Silent Melody
2. Guldenflame - Charcoal and Lightning Blade
3. DemonOfTomorrow - Isotope and HX540 C C.T.
4. RedAce - Black Cat and Mourning Wood
5. Dragonsteincole - Hand of Truth and Young Lance-a-Frog
6. Bobyasianboy - Aether and Bacchanalia
7. Pressure - Billet 5 and Fe
8. Tashic - Son of Mariachi
9. Thrackerzod - Overflow and Underflow
10. Doge Robotics - Disco Revolution and R.D.S.
11. Badnik96 - Rigor Motors and Swarf
12. Craaig - Crossbones and Twisted 2
13. Thyrus - T-Bone and WishBone
14. Mazakari - Evil Eye Mk. 2 and Weevil
15. Xanosz - Jacked
16. wakkydude - Counter Helix and Joker
17. Ty4er - Feed the Mantaray and Trip Hazard
18. TommyProductionsInc - Spinner From The Middle East and Tazmaniac
19. HavokMcSplosion - Plastic Hide
20. Yugitom - Spinner From The West Evo and Super Rammer Evo
21. Baconus_Yum - LawnMower and Time
22. Kurt - Admiral and Dingle Dangle
23. -iKa- - Black Box and Pretty Little Snowflake
24. Mystic2000 - Crull
25. Avalanche - Blitz and Chain Of Impaired Doom
26. Mr. AS - 3D Pinball Space Cadet and Gaming Grandpa
27. F1Krazy - Disquiet and Venom 2
28. 090901 - Benzy

Reserve - Art Attack
Reserve - Dollaroo
Reserve - Problem
Reserve - Softex
Reserve - Whisper


Middleweight (7 in each group)

1. Rob Collins - L'Via and Burnt Airwaves
2. Guldenflame - Battle Banger and Ray M
3. DemonOfTomorrow - Corvus and Radioactive Material
4. RedAce - Korpse Killer and Labrys
5. Dragonsteincole - Mootant and Sir Lance-a-Frog
6. Bobyasianboy - Nepenthe and Reptilian
7. Pressure - Billet 6 and Drop Point
8. Tashic - Sir Axe-a-Ton
9. Geice - Razorback IV and Mechanized Autism
10. Thrackerzod - Bedrock and One-Punch Bones
11. Doge Robotics - Piercing Headache and The Sound of Violence
12. wakkydude - Twisting Nether and Sentry
13. Badnik96 - Box of Souls and Valhalla
14. WenXiangLee - Mini Iron Waver
15. Craaig - Nebula and Spoilsport
16. Thyrus - Jugger Nugget and Mr. UpperCut
17. Mazakari - Dead Heat and Jester
18. TommyProductionsInc - Cole and The Silencer
19. Xanosz - Mer Wave and Pretty Tit
20. Ty4er - Grimm and Snag
21. F1Krazy - Discontent and Velocity
22. Yugitom - Drumthing Else Evo and Tombstone Evo
23. Baconus_Yum - HammerTime V2 and Pokey
24. Kurt - Malachite and Nega Tento
25. -iKa- - Blue Rebel and Green Enigma
26. Mystic2000 - Steel Strider
27. Avalanche - Krieg and Raus Mk. 1
28. Mr. AS - BasedGod SquarePants and Mein Kampf: Revengeance
29. 090901 - The Rob Cob

Reserve - Friend Box 2
Reserve - Yell


Heavyweight (8 in each group)

1. Rob Collins - Cheap Surgery 4 and Roders 2
2. Guldenflame - Battle Basher and Launch Pad 2
3. DemonOfTomorrow - Kyros' Power and MERCURY (replaced by RotomotoR in Rumble)
4. 090901 - Death Comes!
5. Thyrus - ICE-Force 2 and Cyber Hawk
6. RedAce - Chaac and Slaying Mantis
7. Dragonsteincole - Carbonize and King Lance-a-Frog
8. Bobyasianboy - Buzzard and Carcass
9. Pressure - Mass Accelerator and Particulate
10. Tashic - Fork Flip 2 and Ript Again!
11. Thrackerzod - Big Time Hammer and Gadreel
12. TommyProductionsInc - Goblin Shark 1.1 and Steam Soldier
13. WenXiangLee - Iron Waver
14. Craaig - Anaesthetist and Supremo Drone
15. Mazakari - Blade Runner and Leviathan
16. Xanosz - Black Cloud and Maniac
17. wakkydude - DJ Spin and Genesis
18. Doge Robotics - Propeller Head Mk. 3 and Splitting Headache
19. COOLRUNNER87 - Flood XL-H
20. R01 - Poison Viper
21. Badnik96 - Ballistic Boomslang and Sharknado 2: The Second One
22. Ty4er - The Deep Blue and HammerHead
23. HavokMcSplosion - Thunder Slash
24. F1Krazy - Dentophobia and Terminal Velocity
25. Botomatic1000 - Salamandra
26. Badger - Arachnida and The Falkirk Wheel
27. Yugitom - Eruption Evo and NaziBot Evo
28. jdg37 - Megiddo
29. Baconus_Yum - Hammatim3 and Spiky
30. Kurt - Lights And Sounds and Monarch
31. Geice - John the Robbut
32. -iKa- - Blood Orange and Steel Terror
33. Mystic2000 - City Moron and Sodden Hollow
34. Avalanche - The Executioner and Ironside Mk. 1
35. alcapaldi - Delta DX
36. Mr. AS - My Life As A Teenage CTR Shill and Prepare For Trouble (And Make It Double)

Reserve - Echo



Disqualified: Kix Mrox (3 strikes)



Green = Accepted
Black = Received
Red = Declined

12
Tournament Archives / RNP: The 2nd Chance - SBV and Awards
« on: August 24, 2016, 10:47:27 PM »






Since Roboticollins Network lost a point for its previous cancellation, it's only fitting for its 2nd chance tournament to be none other than... The 2nd Chance.



Splash:






Brackets:

Round 1: Each participant was given a random number. When that number was drawn, they were placed in the match.

Round 2: Each Chance bracket participate was given a random number. When that number was drawn, they were placed in the match.

Round 3: Each Chance bracket participate had the number corresponding of their match when they won (example: A vs B, A wins and is #1. C vs D, D wins and is #2, etc.). When that number was drawn, they were placed in the match.


Round 1



Round 2



Round 3



Round 4 (Pre-Final)



Round 4 (Final)




Videos:


Round 1




Round 2




Round 3




Round 4 (a)




Round 4 (b)




Grudge Matches:

Chemical Warfare Vs Polonium-210
ICE-Force Vs Toriodore Ultimo
Psychocandy Vs Salamandra
Polonium-210 vs Mass Accelerator




Exhibition #1

Big Time Hammer vs ICE-Force




Exhibition #2

Salamandra vs ICE-Force




Exhibition #3

Mass Accelerator vs Psychocandy




Rumble Finale





Awards:



13
Tournament Archives / RNP: The 2nd Chance - Signups
« on: August 02, 2016, 11:01:05 PM »






Since Roboticollins Network lost a point for its previous cancellation, it's only fitting for its 2nd chance tournament to be none other than... The 2nd Chance.



Rules:




Tournament Breakdown:




The Arena:




My Entry:




Entries

1. Rob Collins - Cheap Surgery 4
2. Thrackerzod - Big Time Hammer
3. RedAce - Chemical Warfare
4. TBD Devastator - War Horse
5. FOTEPX - Toriodore Ultimo
6. DemonOfTomorrow - Polonium-210
7. Botomatic1000 - Salamandra
8. TommyProductionsInc - Goblin Shark
9. Pressure - Mass Accelerator
10. Jakewilliamson - Judge Man
11. Thyrus - ICE-Force
12. DeadGenocide - Not Bushido
13. Tashic - Drop-Saw
14. Guldenflame - Dine and Dash
15. 090901 - Psychocandy
16. Rodune

Green: Accepted
Orange: Received
Red: Declined



Reservations from Decline

1. N/A



Rumble Entries

1. Cheap Surgery 4
2. Big Time Hammer
3. Chemical Warfare
4. War Horse
5. Toriodore Ultimo
6. CR4P
7. Salamandra
8. Goblin Shark
9. Mass Accelerator
10. Judge Man
11. ICE-Force
12. Not Bushido
13. Drop-Saw
14. Dine and Dash
15. Psychocandy
16. Rodune
17. Moodex
18. Torrenta 2
19. /
20. /
TBD





* = There was no rule beforehand, but had to be added to clarify confusion

14
Tournament Archives / Robot MPire: Series 3
« on: June 06, 2016, 09:05:59 AM »







Heat A

- Bulldog Breed (19), Qhost, Uplifting, Supernova (13), Uraeno, Evil Eye




Heat B

- The Solution 2 (11), Crasp Drone 4, Vamoes, Wedge of Doom (22), Hour of Origins, Sir Lance-a-Frog




Heat C

- Rhodonite (15), State of Alert, Scorch 3, Cheap Surgery 3 (32), Biologic Assault, Orphan




Heat D

- Storm 2 (4), Scratch, Cascading, Jupiter 2 (12), StrAtA, Medium




Heat E

- Spawn Again (14), Fortune, Domino, Broken April 2 (25), Egulp, Furtive




Heat F

- Gemini (16), Torrenta, Triad of Midnight, Tornado (21), Sunbeam, JellyBean




Heat G

- Brandeis Airwaves (3), Sanzen, Corrupt Device, Splinter (24), Guard, Steel Duck




Heat H

- Mortis (26), Void, Dirty Kismet, Minotaur (5), Ornament, Knack




Heat I

- Infamy (27), Golden Destiny 2, Greensect, Terrorhurtz (9), S3, Cassius 2




Heat J

- Nightmare (6), Tetral, Quietus, Cicada Song (18), Overbyte, Noxious 2




Heat K

- Pathosis 3 (30), Soul Stalker, Leech, Hypno-Disc (17), Elvira 2, The Excavator




Heat L

- Odium New Hero (1), Raging Knightmare, Bigger Brother, X-Terminator (20), Anuilia, MechaVore




Heat M

- Wide Load (23), Rib, Impavid, Melancholix 2 (29), UI Segment, Eight




Heat N

- Hworf (2), Angel Grinder, The Birdcage, Merlin (7), King Sting, Strix




Heat O

- Crush 2 (28), Printed Death, Pussycat, Wheely Big Cheese (8), Launch Platform, Ruiner




Heat P

- Civil Uprising (10), Industry 3, Seiffra, Behemoth (31), Lucky Seven, Abandoned Sr.




Semi-Finals 1


Video:



Semi-Finals 2


Video:



Grand Final


Video:



Christmas Special 1: Annihilation (Flip Edition)

- Broken April 2, Bulldog Breed, Hour of Origins, Orphan 2, Steel Duck, Wheely Big Cheese




Christmas Special 2: Annihilation (Spin Edition)

- Biologic Assault, Cheap Surgery 3, Corrupt Device, Domino, The Excavator, Torrenta




Christmas Special 3: Tag Team Championship (Qualifiers)

- 8 teams of 2 robots (Launch Platform and S3 return to defend their title)




Christmas Special 4: Tag Team Championship (Finals)

- The remaining 4 teams




Christmas Special 5: League Championship (Group A)

- 4 random robots




Christmas Special 6: League Championship (Group B)

- 4 random robots




Christmas Special 7: League Championship (Finals)

- The remaining 4 robots






Robots participating:



15
Modifications / Poker Night at the Arena: DLC
« on: January 01, 2014, 10:13:30 AM »
As a thank you for your voting of Best Tournament, I will be posting the arena used for Poker Night at the Arena, along with the participants, themselves. It's the least I could do as an appreciation.


The Arena




The Robots

They're here.

16
Tournament Archives / RNP: Hostile Theatre - Awards
« on: December 22, 2013, 10:26:06 PM »




Splash For Reference





Awards

Best Entry (Best Hostile Actress):
Worst Entry (Worst Hostile Actress):
Coolest Entrant (Best Hostile Costume):
Best Match (Best Hostile Screenplay):
Better Luck, Next Time (Best Hostile Tragedy):


Anybody can vote.
You can vote for anything; you don't have to vote in all categories.
You can only vote for yourself in Best Match.

I'm giving you all until Thursday.



My Selection

Best Entry: Savage
Worst Entry: Der Vorgesetzte (Honorable Mention: Articulator 2, only for the srimech that it didn't need, along with it not working due to poor choice in burst selection)
Most Original Entry: The Fear
Best Match: Savage vs Pendulum (Grudge Match)
Better Luck, Next Time: Savage



Official Awards


17
Tournament Archives / RNP: Hostile Theatre - SBV
« on: December 21, 2013, 03:51:19 PM »




Splash:



Bracket:



Match Rules:



Videos:


18
Tournament Archives / Robot MPire: Overload 1
« on: October 19, 2013, 09:28:19 PM »




Notes:



Rules:



Cheatbot2:

The list of allowed Cheatbot2 parts.


Matches:


19
Tournament Archives / RNP: Hostile Theatre - Sign-ups Closed
« on: September 08, 2013, 11:51:08 AM »




I have no choice but to do this until I'm allowed to do Sword of Glory. Apologies.


Notes:



The Arena:



Rules:



Cheatbot2:

The list of allowed Cheatbot2 parts.


Matches:



Entries:



Deadline: 20 January, 2014 (this may change) - Open

Green: Accepted
Red: Declined
Default: Received

1. Rob Collins
2. RedAce
3. Ty4er
4. Craaig
5. Mazakari
6. MassimoV
7. TBD Devastator
8. Playzooki
9. Kurt Wylde
10. Kossokei
11. Helloface199
12. Camaro Kid
13. Senstro
14. Enigma
15. AlexGRFan97
16. Badnik96


Additional Entries for Rumble

TBD

20
Tournament Archives / RNP: Sword of Glory - CANCELLED
« on: September 02, 2013, 09:09:39 PM »



Notes:



The Arena:



Rules:



Cheatbot2:

The list of allowed Cheatbot2 parts.


Matches:



Entries:




Deadline: 19 April, 2013


Accepted
Received
Declined



DSL 2


Lightweight

1. Rob Collins
2. Senstro
3. RedAce
4. Mazakari
5. Avalanche
6. Scrapyard24c
7. Akshaylan


Middleweight

1. Rob Collins
2. Senstro
3. RedAce
4. Mazakari
5. Avalanche
6. Akshaylan


Heavyweight

1. Rob Collins
2. Senstro
3. RedAce
4. Mazakari
5. Avalanche
6. Akshaylan



DSL 3


Lightweight

1. Rob Collins
2. Mazakari


Middleweight

1. Rob Collins
2. Mazakari


Heavyweight

1. Rob Collins
2. Mazakari

Pages: [1] 2